Zdraví deerhoundů v USA

STUDIE SDCA, VÝBORU PRO ZDRAVÍ A GENETIKU

Zdravotní problémy deerhoundů


V průběhu devadesátých let začal Deerhound Club of America (SDCA) převádět celkové dojmy do přesných dat. SDCA, výbor pro zdraví a genetiku shromáždil prostřednictvím průzkumu údaje o zdravotních problémech v chovu deerhoundů . Více než 80 lidí podalo informace o více než 450 psech. 

Výsledky průzkumu byly zahrnuty do informační databáze, která obsahuje - pohlaví, datum narození a úmrtí, výšku a hmotnost v dospělosti, příčinu úmrtí, zdravotní problémy, a věk,na začátku každého zdravotního problému. Kromě tohoto, výzkum shromáždil informace o nežádoucích účincích při očkování, selhání vakcín, špatné zkušenosti s některými narkozami a naopak dobré zkušenosti s narkozami řízenými a jiné nežádoucí účinky v souvislost s podáváním léků. 

Demografie/reprodukce


Údaje o velikosti deerhoundů a počtu zdravotních problémů pochází z průzkumu 192 psů a 258 fen. Reprezentují široké spektrum informací, které zahrnuje téměř 30 let zkušeností majitelů. Zde jsou čísla: 

Průměrná výška, váha a počet zdravotních problémů deerhoundů

 

Pohlaví Výška (cm) Váha (kg) Zdrav. problémy
prům. Rozpětí prům. Rozpětí (prům./pes)
Psi 82,8 74-94 47 34-63 2.2
Feny 77,5 69-89 39 29-54 1.7Délka života deerhounda


Údaje o životě deerhoundů zjistily, že průměrná délka života je 8 let u psů a 9 let u fen. Samozřejmě, je to jen průměr. Je však dobré to vědět, ale je také dobré vědět, jak se průměrná délka života mění s věkem, kteého už deerhound dosáhl, takže můžete předpokládat, jak dlouho bude váš pes ještě žít. Uvedené údaje za zdravotního průzkumu umožňují tento druh výpočtu a výsledky vypadají takto: 

Pravděpodobná délka života deerhounda v různém věku

 

ve věku… Psi Feny
Průměrná délka života žijících psů Průměrná délka života žijících psů
(roky) % (roky) %
narození 8,4 100% 8,9 100%
2 roky 8,7 96% 9,2 95%
4 roky 8,9 93% 9,5 90%
6 let 9,4 80% 10 83%
8 let 10,1 60% 10,7 65%
10 let 11,8 20% 11,8 35%Z tabulky je zřejmé, že pokud přežije deerhound své čtvrté narozeniny, a těch je více než 9 z 10, pak je možné očekávat, že žijí v průměru 9 let, pokud je to pes a více než 9 let, pokud je to fena. Ještě důležitější je,že jeden z pěti psů a jedna ze tří fen dosáhne svých 10. narozenin. Mimochodem, nejdelší známá délka života deerhounda při průzkumu zdraví byla více než 14 let pro obě pohlaví. 

Příčiny úmrtí deerhoundů


Vedle klasického stanovení příčin úmrtí a počtu psů, kteří na tu kterou příčinu smrti zemřeli, je dobré analyzovat dané informace dvěma odlišnými způsoby. Prvním z nich je vyhodnotit informace seskupením příčin smrti v závislosti na tom, jaké onemocnění, které tělesné soustavy, bylo hlavní příčinou - například seskupení všech úmrtí, v závislosti na onemocnění srdce nebo trávicí soustavy. To poskytuje následující informace: 

Příčiny úmrtí deerhoundů

 

Příčina smrti Psi Feny
Relativní výskyt Průměrný věk při úmrtí Relativní výskyt Průměrný věk při úmrtí
Onemocnění srdce 
Oběhového systému
27% 7,6 16% 8,9
Neoplazie (nádory a rakovina) 16% 7,8 22% 8,8
Sešlost věkem (stáří) 12% 10,6 10% 12
Torze (žaludku a/nebo sleziny) 10% 5,8 14% 4,5
Úrazy nebo nehody 6% 4,2 3% 1,9
Infekce 6% 5,8 4% 2,2
Úmrtí související s anestezií a operacemi 3% 7 8% 6,5
Jiné případy (ne více než 2%) 15% ----- 18% -----
Neurčené případy 5% 6,8 5% 6,9Druhý způsob, jak zpřehlednit informace, je odlišit příčiny smrti podle věku, ve kterém psi zemřeli, abychom viděli, které zdravotní problémy a následná smrt jsou nejčastější u mladých psů, psů dospělých a starých psů. To přináší následující informace: 

Nejdůležitější příčiny smrti deerhoundů v různém věku

 

Věk Psi Feny
Relativní výskyt Příčiny smrti Relativní výskyt Příčiny smrti
Narození až 3 roky 21% Torze (žaludku a/nebo sleziny) 42% Torze (žaludku a/nebo sleziny)
21% Úrazy nebo nehody 16% Úrazy nebo nehody
14% Nanismus (zakrslost) 16% Infekce
3 - 6 16% Selhání srdce 24% Úmrtí související s anestezií a operacemi
16% Neoplasie (ne Osteosarkom) 18% Torze (žaludku a/nebo sleziny)
11% Úrazy nebo nehody 12% Osteosarkom
6 - 9 24% Selhání srdce 29% Osteosarkom
12% Osteosarkom 13% Úmrtí související s anestezií a operacemi
12% Neoplasie (ne Osteosarkom) 10% Selhání srdce
10% Torze (žaludku a/nebo sleziny)    
Nad 9 36% Sešlost věkem (stáří) 28% Sešlost věkem (stáří)
32% Selhání srdce 21% Selhání srdce
12% Neoplasie 15% Osteosarkom
    13% Neoplasie (ne Osteosarkom)Při pohledu na informace o příčinách úmrtí z různých úhlů jsou patrné některé obecné body: 

  • osteosarkom je hlavní příčinou úmrtí fen, ale je poměrně vzácný jako příčina smrti u psů. Ve skutečnosti mají feny třikrát větší pravděpodobnost úmrtí na osteosarkom než psi;
  • srdeční selhání je hlavní příčinou úmrtí psů. U psa je dvakrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na selhání srdce než u feny;
  • torze žaludku nebo sleziny je častou příčinou úmrtí u obou pohlaví;
  • poměrně velký počet deerhoundů umírá v důsledku "stáří";
  • mnoho deerhoundů zemře během nebo krátce po anestezii nebo operaci. Téměř třikrát tolik fen než psů zemře tímto způsobem, pravděpodobně proto, že více fen než psů podstupuje chirurgický zákrok v oblasti břicha (pro sterilizaci).Časté zdravotní problémy deerhoundů


Výsledky anket o zdraví deerhounů hodně vypovídají o jejich zdravotních problémech a dávají dobrou představu o tom, jak relativně časté nebo vzácné jsou některé zdravotní problémy v chovu. Ještě důležitější jsou tyto informace pro ty, kteří se rozhodli sdílet s deerhoundy svůj život. Průzkum dává ucelenou představu o tom, jaké nejrůznější zdravotní problémy můžeme očekávat. Níže jsou blíže popsány. Výskyt uvedených chorob v procentech vychází z údajů obsažených v tomto průzkumu zdraví deerhoundů, a nemusí být přesný, protože může být ovlivněn případy z vašeho života. 

Infekce análních váčků (výskyt 11%)


Anální váčky jsou umístěny pod spodní stranou ocasu, symetricky na obou stranách konečníku. Nemoc rozpoznáme, že pes se snaží lízat si postiženou oblast, také tzv. „sáňkuje“ (jezdí vsedě po zemi - což pro deerhoundy není snadné). Infekce análních váčků jsou způsobeny bakteriemi, ale základní faktory, které umožňují zlikvidovat bakterie jsou neznámé, a neexistují žádná doporučená preventivní opatření. Léčba zahrnuje vyprázdnění váčků a samozřejmě podávání antibiotik. Infekce análních váčků je problém mladých psů, průměrný věk nástupu choroby je něco málo přes 2 roky. Samci jsou postiženi asi dvakrát tak častěji než feny. 

Zlomeniny a kulhání (výskyt 11%)


Nehody a úrazy tohoto rázu se týkají všech plemen. Nejsou žádným překvapením pro tato velká, aktivní, sportovní plemena. Většina zranění, která deerhoundi utrpí, vzniknou při běhu a skákání. Nejčastěji se vyskytují zlomeniny prstů nebo dlouhých kostí nohou. U kulhání vycházejícího z kolenního kloubu, bývá častou příčinou poranění zkříženého kolenního vazu. Léčba zlomenin zahrnuje narovnání kostí do normální polohy a zafixování různými způsoby (čepy, destičkami, šrouby, nebo dlahami) po dobu přibližně šesti týdnů. Drobné zlomeniny jako zlomené prsty na noze léčíme jen podpůrnými obvazy a omezením pohybu. Léčba kulhání v důsledku poranění měkkých tkání (přetržené vazy nebo namožené svaly) zahrnuje většinou zpevnění vnější a omezení pohybu. Výskyt těchto zranění u deerhoundů se zdá vysoký, ale nejsou k dispozici údaje pro ostatní plemena, abychom mohli srovnávat. Zlomeniny se vyskytují převážně u mladých deerhoundů-průměrný věk je 2 roky věku a jedná se především o úrazy nohou. Zlomené prsty na noze jsou nejčastěji hlášenou zlomeninou. Vzhledem k tomu, že mladí deerhoundi jsou vysoce aktivní a relativně těžcí dlouho předtím, než jsou mrštní a hlavně než se naučí plně kontrolovat svoje čtyři dlouhé nohy, dochází k četným pádům, je nutné být opatrní a mít to na zřeteli. 

Dilatace a torze (výskyt 10%)


Otočení, jinak torze žaludku nebo rozšíření - dilatace, nastane, když se žaludek přetočí z normální pozice a naplní se vzduchem, který nemůže uniknout. Vzniklé rozšíření je život ohrožující stav, protože postižený pes může rychle přejít do šoku. Okamžitá první pomoc zahrnuje snahu o provedení dekomprese žaludku, a to buď tím, že se zavede pružná sonda krkem, nebo průraz dutou jehlou přes tělo do stěny žaludku, současně se podává intravenózní tekutina a léky na tlumení šoku. Následné odborné ošetření je nutnost !! při chirurgickém zákroku, dojde k vrácení žaludku do normální polohy a jeho přišití (fixace) k břišní stěně tak, že se už nemůže znovu otočit. 

Příčina tohoto jevu není známa, ale některé rizikové faktory jsou určeny. V současné době jsou určité faktory, které mohou snížit riziko výskytu - donutit psa, aby jedl pomalu (rychlí jedlíci jsou ve větším riziku) a podávat krmivo v několika malých dávkách místo jednoho denně. Naštěstí je mnoho deerhoundů takzvaně "vědí, kdy mají dost", což znamená, že se nebudou přejídat i když mají stálý volný přístup ke krmení. Torze je významným zdravotním problémem u většiny velkých a obřích plemen, takže deerhoundi nejsou sami a je to problém všech věkových kategorií. Vyskytuje se jak u psů již ve věku 1 roku ale i ve věku 11 let. Torze se vyskytuje ve stejném poměru u psů i fen. 

Srdeční selhání a srdeční arytmie (kardiomyopatie) (výskyt 5,8%)


Ve zdravotním průzkumu byl výskyt srdečního selhání 5% a srdeční arytmie 4%, zde byly hlášeny obojí jako samostatné zdravotní problémy. Ve skutečnosti jsou ve většině případů oba tyto problémy projevem základního srdečního onemocnění zvaného kardiomyopatie, jehož skutečný výskyt u plemene deerhound může být vyšší než 8% . Kardiomyopatie není pouze problém deerhoundů, opět se vyskytuje u většiny velkých a obřích plemen. Kardiomyopatie postupně zhoršuje činnost srdečního svalu. Hlavní příčina poškození není známa. Postižený pes může zemřít náhle, rozvinutý nepravidelný srdeční tep nazývaný arytmie, může přejít do srdečního selhání. Arytmie a srdeční selhání může být léčeno léky ke zmírnění příznaků, ale není zde žádný lék na základní onemocnění srdce. 

Kardiomyopatie postihuje především psy deerhoundy-ve skutečnosti to je téměř čtyřikrát více než u fen. Jeho projevy (srdeční selhání a arytmie) se objevují nejvíce u starších psů, s průměrným stářím 6 a více let. 

Inhalační alergie (výskyt 6%)


Inhalační alergie, také nazývaná atopie, je alergická reakce na vdechnutí látky jako je pyl, prach, a plísně. Základní problém je stejný, jako senná rýma u lidí, ale místo výtoku z nosu, z očí a kýchání, psy svědí kůže. Deerhound s inhalační alergií si líže, vykusuje a škrábe si uši, končetiny, tlamu a třísla - někdy tak soustavně a agresivně, že nemůže spát, zhubne a slinami si slepí srst, tím vznikají v srsti tmavě hnědé skvrny, srst vypadává a posléze se objevují až boláky na kůži. Psi alergičtí na pyl mají symptomy sezónní, psi alergčtí na prach nebo plísně trpí celý rok. Léčba v tlumení příznaků spočívá v léčebných koupelích (antihistaminika a/nebo kortikosteroidy) a ve vážných případech necháme zvířeti udělat kožní testy ke zjištění, jakou alergií trpí a podáváme léky na znecitlivění se širším záběrem ke snížení reakce. 

Inhalační alergie je však daleko častější u mnoha jiných plemen, než u deerhoundů. U všech plemen, včetně deerhoundů začíná alergie u mladých psů. Průměrný věk nástupu alergie je méně než jeden rok, a u většiny postižených psů začíná svědění před jejich druhými narozeninami. U psů je výskyt alergie dvakrát častější než u fen. 

Alergie na bleší kousnutí (výskyt 6%)


Alergie na bleší kousnutí je alergická reakce na látky, které blecha vstřikuje do kůže, když se přisaje. Stejně jako v případě inhalační alergie, hlavním příznakem je svědění kůže, ale druh svědění je odlišný. Napadeny jsou nejvíce zadní části těla, zejména oblasti ocasu, zádi, zad a stehen. Léčba se skládá z podávání léků (antihistaminika a/nebo kortikosteroidy) k úlevě od svědění a ze zahubení blech, což odstraní příčiny problému. Alergie na bleší kousnutí je společná pro všechna plemena a u deerhoundů se nejeví jako větší či menší problém než u ostatních ras. Jak se dalo očekávat, je to spíše problém pro psy, žijící v teplém, vlhkém podnebí, kde je výskyt blech hojnější. Blechy napadají už mladé psy. Průměrný věk nástupu alergie je u deerhoundů 3 roky. Pravděpodobnost získání alergie na bleší kousnutí je u obou pohlaví stejná. 

Pyometra (infekce dělohy) (výskyt 6%)


Pyometra je bakteriální infekce dělohy. Postižené feně může být špatně nebo místo toho má jen hlenový poševní výtok nebo zvýšené časté močení. Zatím co bezprostřední příčinou pyometry je bakterie, základním spouštěčem jsou abnormální vnitřní hormonální změny sliznice v děloze, ke kterým dochází během týdnů po hárání a které snižují normální odolnost orgánu vůči infekci. Riziko se zvyšuje u fen, u kterých se objevuje falešná březost cca v 3-8 týdnech po hárání. 

Pyometře lze zabránit sterilizací, při které je odstraněna děloha. Léčba spočívá buď v podávání antibiotik a nebo další možností-chirurgické odstranění infikované dělohy (pro feny, které už nebudou využívány k chovu), nebo podávání injekcí prostaglandinu (pro feny, které mohou být dále v budoucnu chovné). 

Pyometra je problémem všech plemen a deerhoundi nejsou více či méně náchylnější než jiní. Pyometra se obvykle neobjevuje v několika prvních háracích cyklech, je to spíš problém středního věku a to u všech plemen. To platí zejména pro feny deerhoundů, kde hlavní nápor začíná po 6. roce věku. 

Falešná březost (výskyt 6%)


Falešná březost popisuje stav, ve kterém fena má veškeré příznaky březosti po hárání, bez ohledu na skutečnost, že březí není. U postižených fen se zvětšuje břicho a mléčné žlázy a často feny imitují i změny chování spojené s normální březostí (zvýšená chuť k jídlu, příprava pelíšku, ostraha hračky, atd.). Hlavní příčinou falešné březosti je nezvykle silná produkce hormonů ve vaječnících. Pro falešnou březost neexistuje žádná léčba . 

Falešná březost je problém všech plemen, a neexistují žádné důkazy, že deerhoundí fenky ji mívají častěji. Feny se sklony k falešné březosti obvykle mají tuto zkušenost po svém prvním hárání a poté je velká pravděpodobnost, že se po každém cyklu bude problém znovu objevovat. Vzhledem k tomu falešná březost zvyšuje šanci vzniku pyometry (děložní infekce),která by fenu mohla vyloučit z chovu, problém by se neměl podceňovat. 

Osteosarkom (rakovina kosti) (výskyt 5%)


Osteosarkom je rakovina, která vzniká uvnitř kosti-nejčastěji v dlouhých kostech nohou. Může se objevit u každého plemena, ale častější je výskyt u velkých a obřích plemen, jako je deerhound. První známkou vznikajícího osteosarkomu je obvykle kulhání nebo boule na noze. Jakmile se rakovina objeví, nádor rychle roste a brzy se rakovina rozšířuje i do plic. Příčina osteosarkomu je neznámá a není možné přijmout nějaké preventivní opatření. Možnosti léčby zahrnuje amputování postižené nohy, následnou chemoterapii nebo radiační terapii. I přes takové krajní opatření téměř všichni psi s osteosarkomem umírají do jednoho roku poté, co se nemoc objevila. 

Stejně jako většina nádorů, osteosarkom je zdravotním problémem starších psů. Nejmladší věk, ve kterém se již vyskytl u deerhoundů je 5 let a průměrný věk nástupu choroby je 8 let. Feny jsou ohroženy více a to až o polovinu více než psi. 

Hypothyreoza (výskyt 4%)


Hypothyreoza je termín, který zahrnuje soubor příznaků spojených s nedostatečnou produkci hormonů štítné žlázy. Štítná žláza psa přestane produkovat dostatek hormonů pro jeho denní potřebu a to buď proto, že uzliny jsou atrofované (zbytečně daleko), nebo byly poškozeny proběhlým zánětem. Hlavní příčiny zánětu nebo atrofie nejsou známé. Diagnostikovat hypothyreozu je někdy obtížné, protože příznaky mohou být slabé a velmi rozdílné a protože laboratorní test může být obtížné interpretovatelný. Naštěstí léčba je jednoduchá a zahrnuje pouze denní podávání náhrad chybějících hormonů formou léků. 

Při výzkumu zdraví deerhoundů byla hypothyreoza objevena čtyřikrát častěji u psů než u fen. Tyto údaje je nutno brát poněkud s rezervou, protože u některých psů byla diagnostikována hypothyreoza pouze na základě laboratorních testů, přestože neměli žádné příznaky nemoci. Taková testování jsou stále běžná u všech plemen, i když se veterináři neshodnou na tom, jak potom interpretovat výsledky. V této chvíli je sice jasné, že hypothyreoza (a pravděpodobně onemocnění štítné žlázy, které ji způsobují) se vyskytuje i u deerhoundů, ale je nemožné říci, zda se jedná o problém častý nebo vzácný. 

Potravinová intolerance (výskyt 4%)


Potravinová intolerance je široký pojem, který popisuje negativní reakce na určité potraviny nebo složky potravin. Obvykle se nežádoucí reakce projevuje jako zvracení, průjem, bolesti břicha nebo nadýmání. Existuje mnoho příčin potravinové intolerance, jako jsou otravy jídlem nebo metabolické poruchy, kdy pes není schopen trávit konkrétní živinu (např. nesnášenlivost laktozy). Některé potraviny (sýry, klobásy a vepřová játra) obsahují velké množství histaminu, který mnoho psů nesnáší. Léčba vyžaduje léky, přinášející úlevu. Prevence je dosaženo tím, že podáváme pouze vhodně složené krmení. Neexistují žádné údaje o tom, že potravinová intolerance je více či méně běžná u deerhoundů než u jiných plemen. Potravinová intolerance se obvykle objevuje u mladých psů a to třikrát častěji než u fen. Mezi konkrétní přísady, které deerhoundi nebyli schopni tolerovat patřila kukuřice, sója, rajčata, ovesné vločky, pšenice, hovězí, koňské maso a kuře. 

Bolesti hlavy a krční páteře (výskyt 4%)


Bolesti krční páteře byly popsány u několika plemen, zejména u bíglů. Objevuje se náhle a má tendenci se opakovat v pravidelných intervalech. Postižení psi mají problémy si lehnout, nebo se otočit a mohou mít problémy i s jídlem a pitím. Často kňučí bolestí, pokud se postiženého místa dotknou,ohnou krk v tomto místě, také když si lehají nebo vstávají. U bíglů jsou bolesti krční páteře způsobeny vaskulitidou (znamená zánět krevních cév) uvnitř membrán, které obklopují míchu. Co spouští vaskulitidu není známo. Léčba se skládá z léků proti bolesti a na potlačení zánětu. 

U deerhoundů se případy bolesti krční páteře se podobají těm, které byly popsané u bíglů, ale zda i u nich je jejich příčinou vaskulitida, není potvrzeno. Bolesti krční páteře může postihnout deerhoundy v jakémkoliv věku, přičemž u psů se objevuje dvakrát častěji než u fen. 

Méně časté zdravotní problémy
Nežádoucí reakce na léky


Alespoň půl tuctu deerhoundů reagovalo negativně na společné kombinace antibiotik (trimethoprim + sulfonamidové léky) prodávaných pod značkami jako Tribrissen, Bactrim a Septra. U deerhoundů by měla být kombinace antibiotik podávána s velkou opatrností. Její podávání může mít za následek život ohrožující nežádoucí účinky, jako jsou masivní krvácení v důsledku trombocytopenie (snížený počet krevních destiček) nebo těžké bakteriální infekce v důsledku leukopenie (snížený počet bílých krvinek). Po přerušení užívání těchto léků byli většinou psi zachránění, přesto jsou známy nejméně dva případy úmrtí. Tento problém se vyskytuje i u jiných plemen. 

Převzato ze stránek Amerického deerhound klubu. Publikováno 2000 

Některé problémy byly dále řešeny a pohled na ně nově upraven = překlady budou následovat na našich stránkách. 

Přeložila: Olga Brandová 2010 & Eva Voborníková 2003 

Částečně publikováno ve Zpravodaji WDK č. 41 v únoru 2003, překlad do Zpravodaje Ing. Eva Voborníková 

Czech English French German Hungarian Italian Polish Russian Spanish


Klubové akce 2018:

Klubové výstavy:
16.6.2018
Klubová výstava
se zadáváním titulu KV
Náměšť nad Oslavou

25.8.2018
Klubová výstava
Praha