Rozhodčí pro Klubovou výstavu CDC 2015

Lesley A. Spence, GB

Kennel Shagiead

I came from a family that always had dogs .and I walked neighbours dogs as a school girl.

I came to Deerhounds by chance. I wanted an Irish Wolfhound, but the more I looked at them, the more I realised they were not for me.

In the early 1980's we saw an advert in a local paper for Deerhound puppies, went and looked,  we were hooked.  Sadly, even though she had had all her vaccinations, I lost her to distemper before she was a year. I wrote to various kennels including Miss N Harley of the world renown Rotherwood Kennels, she had a male puppy, we Visited Fletton Tower, Miss Harley vetted us and a few weeks later we left with our puppy, as time passed I thought I would like to show. 

“Dear Sarj” (Rotherwood Sargeant) was not a show dog, again I started a long look and ended up at the now famous Hyndsight Kennels, and to this day we are still regular visitors.  

After a few visits we came home with Hyndsight Blackthorn, he was a great dog to live with and gained two CC before sadly he died young due to a brain haemorrhage.

Sue Finnett and Hector Heathcote gave me Blackthorns nephew Hyndsight Flint, he sired two litters and is behind a lot of UK bred hounds.

At the same time Caroline Dowsett knew of a puppy bred by Bryan Doak sired by her Laird of Terichline. We took a drive to Scotland and brought him home. Ch. Rosslyn Dirk of Shagiead (dam was Rosslyn  Antic) gained seven CC, he had the most beautiful temperament and was followed by his litter sister Dawn, she gained 3 CC and Res Best in show at  the Hound show1993.

In 2003 Bryan Doak let me have Rosslyn Magi, he lived to almost eleven and is the sire of Ch. Hyndsight Riddick who went Best in Show at the Deerhound Southern Limited show 2011 and Hyndsight Ripley, both have perfect temperaments, and  Czech ICh. Hyndsight Rebus.

Hyndsight Ripley is the dam of Ch. Shagiead Ladysea with Greybrows, who went Best in Show at this years breed show (2015) held in Scotland, and Czech Ch. Shagiead Just good friends, both homebred by myself with my affix Shagiead . Their Sire is Ch. Hyndsight Dark Sky 

I was first  invited to judge in 1997, which was a great honour. In 2006 I was passed and awarded CC's. I enjoy judging and its always such a learning curve .

I feel its a great honour to  be invited to Judge your show and looking judging  and meeting your hounds

I also judge Irish Wolfhounds and hope that in the very near future I will be passed to award CC´s .

I have also judged Beagles, Borzoi, all types of Dachshunds, Greyhounds, Otterhounds, Whippets .

I have helped mentor at a few Deerhound teach ins.

Překlad:

V naší rodině s námi vždy žili psi a já už jako malá školačka brala na procházky i ty sousedovy.

K deerhoundům jsem přišla náhodou. Přála jsem si irského vlkodava, ale čím déle jsem je studovala, uvědomovala jsem si, že to není pes pro mne.

Začátkem roku 1980 jsme v místních novinách zahlédli inzerát, nabízející štěňata deerhoundů. Jeli jsme se podívat a propadli jim ….. Fenka, kterou jsme si přivezli  bohužel podlehla i přes veškerá očkování  v necelém  roce života  psince.

Psala jsem do mnoha chovatelských stanic, včetně světově proslulé-Rotherwood paní Norah Hartley. Měla volného pejska a tak jsme se do jejího sídla Fletton Tower rozjeli. Paní Hartley si nás jako budoucí majitele prověřila a o pár týdnu později jsme si štěně vezli domů. Jak čas ubíhal, přemýšlela jsem ,že bych začala vystavovat. Ale “Dear Sarj” (Rotherwood Sargeant) nebyl ten vhodný pes na výstavy a tak jsem  opět hledala, až jsem skončila ve slavné chovatelské  stanici Hyndsight a dodnes se navštěvujeme.

Po pár návštěvách jsme si odtud přivezli psa Hyndsight Blackthorn. Byl to úžasný pes,  dvakrát získal CC ale bohužel zemřel mladý na krvácení do mozku.

Sue Finnett a Hector Heathcote mi nechali jeho synovce, Hyndsigt Flint. Ten se stal otcem dvou vrhů a figuruje v mnoha rodokmenech ve Velké Británii.

V téže době se Caroline Dowsett dozvěděla o štěněti u chovatele Bryan Doak, jehož otcem byl její Laird of Terrichline. Rozjeli jsme se tedy do Skotska a přivezli ho domů.   Ch. Rosslyn Dirk of Shagiead (matkou byla Rosslyn  Antic) získal celkem sedmkrát CC, měl úžasný temperament a byl následován svou sestrou Dawn z téhož vrhu, která získala třikrát CC a res BIS na Hound Show v roce 1993.

V r. 2003 nám pan Bryan Doak přenechal psa Rosslyn Magi, který se dožil téměř jedenácti let. Stal se otcem Ch. Hyndsight Riddick (BIS Deerhound Southern Limited show 2011), Hyndsight Ripley, oba s perfektní povahou a do ČR exportovaným ICh. Hyndsight Rebus.

Hyndsight Ripley je matkou Ch. Shagiead Ladysea with Greybrows (BIS Deerhound Club Breed Show 2015) a do ČR exportované Ch. Shagiead Just Good Friends. Obě tyto feny jsou odchovány v mé chovatelské stanici Shagiead. Otcem je Ch. Hyndsight Dark Sky.

Poprvé jsem posuzovala psy v r. 1997 a byla to pro mne velká čest. v r. 2006 jsem složila zkoušky pro posuzování výstav s udělováním ocenění CC´s. Být rozhodčí mě neustále těší a přináší další poznatky.

Posuzuji též irské vlkodavy a doufám, že v nejbližší době mi bude uděleno povolení je posuzovat v soutěžích CC´s. Posuzovala jsem i barzoje, bígly, všechny typy jezevčíků, greyhoundy, whipety a otterhoundy (vydraře).

Vypomáhala jsem s mentorováním  několika přednášek o deerhoundech.

Pozvání na vaši klubovou výstavu je pro mne velkou ctí a těším se na posuzování a setkání s vašimi psy.

 

 

 

 

Czech English French German Hungarian Italian Polish Russian Spanish


Klubové akce 2018:

Klubové výstavy:
16.6.2018
Klubová výstava
se zadáváním titulu KV
Náměšť nad Oslavou

25.8.2018
Klubová výstava
Praha