Judging in Prague

 

It was a great honour to me to be invited to judge a deerhound specialty show in Prague in August 2017. I am satisfied with entry, I think its a good entry for this in Czech Republic rare breed.

In my opinion show ring was enough big for
deerhounds and gave the opportunity for each owner and handler to present, to show own dog in best way, and allow to judge to see it.
The sportsmanship of exhibitors were also very encouraging. Furthermore, no matter which results of the dogs, the exhibitors showed fair play and appreciated my decisions with no comments in the ring.

Now about the dogs: generally, I am satisfied with the quality of presented dogs. I saw dogs of different types but in average of good quality.

Almost each dog was good in size and proportion, good expressions, with typical outlines, long tail and typical, easy movement. Only at 1-2 dogs I saw a coat that should be of better quality, more harsh, more stronger. That is very typical for for
deerhound. There was no character and bite problems, and I think that breeders in your country are doing a good job.

 

 

 

Thank you for showing me your dogs. I really enjoyed familiar, friendly atmosphere during and after your club show. Its also important part of dog shows. 

Judging work is not so easy as many thinks but I hope that by my work I have shared my thoughts and ideas with you.


Dr
György Tesics, Budapest, 28 .09. 2017

 

 

 

Bylo pro mě velkou ctí být pozván posuzovat v srpnu 2017  klubovou výstavu deerhoundů v Praze. Potěšila mne jejich účast , myslím, že na tak- v České republice vzácné plemeno- byl počet psů dobrý.
Podle mého názoru byl kruh pro deerhoundy dostatečně velký a dal každému majiteli  příležitost představit svého psa nejlepším způsobem a umožnil tak rozhodčímu  dobře je posoudit.

 

Sportovní chování vystavovatelů bylo také velmi přesvědčivé. Kromě toho a bez ohledu na to, jaké budou výsledky jejich psů, projevili fair play a oceňovali má rozhodnutí bez připomínek v kruhu.

A teď o psech: obecně jsem spokojen s kvalitou prezentovaných psů. Viděl jsem psy různých typů, ale obecně dobré kvality.

Téměř každý pes byl dobrého rámce, s dobrým výrazem,  typickými liniemi, dlouhým ocasem a typickým, lehkým pohybem. Pouze u 1-2 psů jsem viděl srst, která by měla být kvalitnější, tvrdší a hrubší. To je pro deerhoundy typické. Nebyly tam žádné problémy s povahou a skusem a myslím si, že chovatelé ve vaší zemi dělají dobrou práci.

Děkuji, že jste mi předvedli své psy. Moc se mi líbilo známé a přátelské prostředí během a po klubové výstavě, což je důležitou součástí výstavy psů.

Posuzování  není tak snadné, jak si mnozí myslí, ale doufám, že s mými názory a výroky souhlasíte.

 

 

 

Czech English French German Hungarian Italian Polish Russian Spanish


Klubové akce 2018:

Klubové výstavy:
16.6.2018
Klubová výstava
se zadáváním titulu KV
Náměšť nad Oslavou

25.8.2018
Klubová výstava
Praha